Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak leczyć?
Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak leczyć? - img

Czym są modzele, nagniotki i odciski?

Modzele, nagniotki i odciski to zmiany skórne, które często powodują dyskomfort i ból podczas chodzenia, a także mogą wyglądać nieestetycznie. Modzele i nagniotki, a także odciski są naroślami, które najczęściej powstają na stopach. Znaleźć można je najczęściej na piętach, palcach stóp czy na bocznych krawędziach stóp. Rozpoznanie zmian skórnych dokonywane jest zazwyczaj u pacjentów na podstawie oceny klinicznej i najczęściej nie wymaga przeprowadzania dodatkowych badań. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się jednak wykonanie oceny radiologicznej, a także przeprowadzenie badania dermatoskopowego.

Modzele najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp, ale mogą występować również na dłoniach, a nawet niekiedy na łokciach czy kolanach. Modzele są zmianami związanymi z nadmiernym rogowaceniem naskórka w danym miejscu i często powstają w związku z noszeniem źle dopasowanego obuwia, w tym np. butów na obcasach. Są oddzielone od pozostałej skóry. Zazwyczaj modzele mają kolor żółty lub szary i w początkowej fazie nie są bolesne, jednak z czasem może się to zmieniać. Szczególnie bolesne są modzele, które pękną, ponadto są wówczas narażone na infekcje bakteryjne. Modzele na stopach powstają często w związku ze zbyt dużym naciskiem na skórę tego rejonu, co znów sprzyja intensywnemu rogowaceniu naskórka. Modzele nie są ostro zakończone i nie posiadają jądra. Większe ryzyko pojawiania się modzeli dotyczy osób zmagających się z cukrzycą.

Bezbarwne zmiany skórne o niewielkich zazwyczaj wymiarach to nagniotki. Są one odmianą odcisków. Mają zwykle kształt stożka i charakterystyczne jest dla nich ostre zakończenie. Nagniotek ma rdzeń, a ten z czasem może zacząć wbijać się w skórę, co przyczynia się do pojawiania się silnych dolegliwości bólowych, które są szczególnie dokuczliwe przy chodzeniu, drażniąc zakończenia nerwów. Nagniotki na stopach powstają zwykle w wyniku długotrwałego działania czynnika mechanicznego – w związku z nadmiernym naciskiem i tarciem. W efekcie dochodzi do wzrostu ilości produkowanych komórek rogowych i zagęszczenia włókien kolagenowych, które obumierają. Wyróżnia się nagniotki twarde, miękkie, rozsiane, naczyniowe, nerwowo-naczyniowe oraz podpaznokciowe. Najczęściej można je spotkać między palcami oraz na małych palcach, poza tym niekiedy pojawiać się mogą również w okolicach pięty. Dodatkowo u osób z cukrzycą mogą przyczyniać się do rozwoju uciążliwych ran.

Odciski. Zgrubienia bardziej odgraniczone od pozostałej skóry niż modzele to odciski z korzeniem. Podstawowa różnica jest tu taka, że odciski mają jądro, ponadto są od początku bolesne pod uciskiem. Rdzeń odcisków jest twardy i wnika do warstwy żywej naskórka, a nawet do skóry właściwej. Odciski mają biały punkt na środku, miewają różne kształty (okrągły, owalny lub klinowy) oraz rozmiary (choć zwykle są mniejsze od modzeli). Mogą pojawiać się w różnych miejscach, w tym zarówno na podeszwach stóp, jak i w innych miejscach. Nie jest rzadkością odcisk na pięcie czy też odcisk na dużym palcu, a dodatkowo odciski mogą powstawać między palcami, a niekiedy nawet w wałach paznokciowych. Odcisk na stopie często powstaje w związku z noszeniem źle dobranego obuwia, jednak odciski mogą również tworzyć się z innych przyczyn – chociażby przy dużym ucisku na stopy przy aktywności fizycznej, a także w związku z obecnością ciał obcych w obuwiu.

Nagniotki, modzele, odciski – najczęstsze przyczyny powstawania

Do powstawania zmian skórnych tego typu bardzo często przyczynia się noszenie nieodpowiedniego obuwia. Mowa szczególnie o obuwiu za małym, zbyt ciasnym czy wąskim, a także źle dopasowanym. Co ciekawe, również buty za duże nie są rozwiązaniem, gdyż w czasie ruchu obcierają stopy, co znów może sprzyjać powstawaniu nieestetycznych zmian. Do problemu przyczyniają się też buty na wysokim obcasie, a niekiedy też noszenie butów ze zbyt cienką podeszwą lub zakładanie ich na bosą stopę. Złe obuwie to jednak niejedyna przyczyna powstawania nagniotków, modzeli i odcisków:

Modzele często pojawiają się u osób otyłych, mających wady postawy, płaskostopie lub ostrogę piętową, a na dodatek sprzyjają im takie schorzenia jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy też choroby układu krążenia. Ich powstawanie może mieć też związek z deformacjami stóp i palców, a dodatkowo z suchością skóry stóp. Nadmierna potliwość stóp również może przyczyniać się do rozwoju modzeli.

Odciski często pojawiają się po długotrwałym marszu, a także w wyniku obecności ciał obcych lub wystających wewnątrz buta ostrych elementów. Powstawaniu nagniotków, modzeli i odcisków sprzyja noszenie nieodpowiedniego obuwia, szczególnie za małego, zbyt ciasnego, wąskiego lub źle dopasowanego. Buty na wysokim obcasie oraz buty ze zbyt cienką podeszwą również mogą powodować te problemy, zwłaszcza jeśli noszone są na bosą stopę.

Dlaczego warto skonsultować się z podologiem?

Warto skonsultować się z podologiem, gdy zmiany na skórze są bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podolog może dokładnie ocenić stan stóp, zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie. Wizyta u specjalisty zapewnia bezpieczne i skuteczne usunięcie modzeli, nagniotków i odcisków. Szczegóły dotyczące zabiegów można znaleźć na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do kontaktu i zapisu na wizytę przez Booksy.

Szczegóły dotyczące zabiegów można znaleźć na naszej stronie internetowej. Kliknij tutaj, aby zobaczyć szczegóły zabiegów.

Nie trać czasu, umów się na wizytę do podologa!
Zapisz się na konsultację
Zadzwoń
0